W Pobiednickich Biegach 2023 wzięło udział 93 zawodników. To dwukrotnie więcej, niż w poprzednich latach. Zawodnicy biegli w półmaratonie oraz na odcinkach 5 i 10 kilometrów.

– Nie było łatwo biec w taki upał, ale na trasie dostawaliśmy wodę, a poza tym przyświecał nam cel pomocy potrzebującym – powiedziała pani Aleksandra, która na 5-kilometrowy bieg przyjechała z Krakowa.

Pomagali strażacy i gospodynie

Na trasie biegów stali strażacy z OSP z terenu Gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

– Kierujemy ruchem, aby samochody nie blokowały trasy i podajemy zawodnikom wodę oraz banany – powiedział strażak Robert Gas.

Wiele osób już zapowiedziało udział w przyszłorocznym biegu.

– To okazja do poznania okolic Krakowa i pożytecznego spędzenia czasu. To dobrze zorganizowana, świetna imprez, w której uczestniczę kolejny raz – dodał inny biegacz pan Tomasz.

– Impreza ma wieloraki charakter, a więc sportowy promujący aktywność ruchową, a dla mieszkańców integracyjny. Mają okazję pomóc potrzebującym, kibicować zawodnikom oraz bawić się – mówi Henryk Joński, wicewójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

Ekologia w strojach i doradcami

Na pikniku było wiele o ekologii. Na scenie można było zobaczyć laureatów konkursu „EKOmoda”.

Wiktor, zdobywca pierwszego miejsca, miał strój wykonany m.in. z plastikowych zakrętek. Natomiast Dawid, któremu jury przyznało trzecie miejsce, wykorzystał płyty CD.

Kilka dużych worków wypełniły plastikowe zakrętki, za które wręczano skrzydłokwiaty, mające zdolność oczyszczania powietrza z toksyn.

Były też poprowadzone przez Ekodoradców warsztaty tworzenia budek lęgowych i hoteli dla owadów, konsultacje z ekodoradcami, informującymi o dotacjach na wymianę starych pieców.

Dzieci ustawiały się w kolejce do malowania twarzy, a także z niecierpliwością czekały na festiwal kolorów.

Działania ekologiczne sfinansowane zostały ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu EkoMałopolska.

Pobiednickie Biegi

Głównym organizatorem tej charytatywnej imprezy było Stowarzyszenia KREATYWNIE AKTYWNI. Włączyły się do niej: Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Pobiednika Małego i Wielkiego.

Akcję od ośmiu lat, a więc od daty powstania, wspiera Koło Gospodyń Wiejskich.

– Zapewniamy ciepły posiłek. W tym roku to żurek, którym częstujemy między innymi biegaczy i druhów. Mamy satysfakcję, że możemy w takiej formie pomóc potrzebującym – mówi Anna Dzięga, przewodnicząca KGW.

Paniom pomagał Kazimierz Migdał, który zajmował się też nalewaniem żurku. Panie przygotowały 150 litrów tej zupy.

Druhowie OSP Pobiednik przygotowali teren pod imprezę, wyznaczyli trasy, a także zabezpieczali ją wraz z innymi jednostkami w dniu wydarzenia.

Podczas wydarzenia można było porozmawiać z trenerem personalnym i dietetykiem, a także skorzystać z darmowego leczniczego masażu.

Podczas wydarzenia miała miejsce wystawa prac malarskich Pani Wiktorii Skocz.

Dużym zainteresowaniem niezmiennie cieszyła się loteria fantowa z bardzo atrakcyjnymi nagrodami.

Na scenie koncertowały: Orkiestra Dęta „Hejnał” z Igołomi, EDDEN, a do tańca przygrywał zespół TAKT DANCE.

Kamila musi się usprawniać

Zysk z wydarzenia został przeznaczony dla Kamili Słomy, mieszkanki naszej Gminy. Kamila jest studentką pierwszego roku politologii we Wrocławiu. Robi wszystko, aby być samodzielną. Swoją sprawność zawdzięcza intensywnej, kosztownej rehabilitacji. Czekają ją kolejne operacje.

– Jestem bardzo wdzięczna wszystkim wspierającym tę akcję. Pieniądze z niej są mi bardzo potrzebne. Pomogą w kontynuacji rehabilitacji i poprawie sprawności – mówiła Kamila Słoma.

W biegu wzięli udział jej brat i siostra, aby w ten symboliczny sposób okazać jej wsparcie, nie tylko na co dzień, ale także w tym szczególnym dniu.

Nie udałoby się, gdyby nie Oni…

Organizatorzy serdecznie dziękują Patronatom Honorowym, Patronatom Medialnym, Partnerom, Sponsorom i Wolontariuszom – bez Państwa pomocy nie udałoby się zrealizować tego wydarzenia. Słowa nie potrafią wyrazić naszej wdzięczności skierowanej w Państwa stronę. DZIĘKUJEMY!

Ewa Tyrpa (Dziennik Polski), Sandra Długajczyk

Fotorelacja dostępna na facebook’u: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=pobiednicki.bieg&set=a.776736864454450